: :
ПОШУК
: :
Туск: Чинний уряд Польщі зацікавлений у членстві в ЄС лише через гроші
Дональд Туск під час заходів до Дня незалежності Польщі у Варшаві, 11 листопада 2017 року

Президент Європейської Ради Дональд Туск припустив, що націонал-консервативний уряд Польщі може ініціювати вихід країни з Євросоюзу, якщо Варшава перестане бути нетто-отримувачем коштів від ЄС.

"Для партії "Право і справедливість" (ПіС, урядова партія країни - Ред.) перевага від перебування в ЄС зводиться до платіжного балансу за повного нехтування іншими плюсами, такими як спільний ринок, правопорядок, гарантії безпеки та інше", - сказав Туск в інтерв'ю польському тижневику Tygodnik Powszechny, що було опубліковано в середу, 10 січня, цитує агентство AFP.

Він зазначив, що членство в ЄС у розумінні лідерів ПіС має для Польщі сенс лише тоді, допоки вона є нетто-отримувачем грошей. Але як тільки вона стане нетто-платником, то, на думку Туска, уряд цілком може ініціювати референдум щодо виходу країни з ЄС. На даний момент Польща отримує більше коштів від ЄС, ніж сплачує. У 2016 році, для прикладу, на сім мільярдів євро, що робить країну найбільшим нетто-одержувачем коштів у ЄС.

Туск також зазначив, що багато рішень уряду Польщі відповідають "інтересам і очікуванням" Москви. Збіг позицій спостерігається, зокрема, у ставленні до ліберальної демократії, неурядових організацій, сексуальних меншин, у питаннях незалежності судів та ЗМІ.

Туск висловив жаль через те, що Брюссель минулого місяця змушений був розпочати дисциплінарну процедуру проти Польщі, в результаті якої та може бути позбавлена права голосу в ЄС. Проте в Брюсселі все ще існує "величезна надія", що попри все Польща залишиться в ЄС, додав він.

Єврокомісія та влада Польщі перебувають в конфлікті з початку 2016 року. Тоді вперше в історії ЄС Брюссель запустив процес перевірки відповідності країни-члена принципу верховенства права, дотримання якого є передумовою членства. Підставою перевірки стала реформа конституційного суду в Польщі - на той час єдиного верховного органу влади, непідконтрольного націонал-консервативній партії "Право і справедливість". Минулого року уряд Польщі також виступив проти переобрання Дональда Туска президентом Європейської Ради. Раніше на посаді прем'єр-міністра Польщі він представляв конкурентів ПіС - партію "Громадянська платформа".

Наприкінці грудня минулого року Єврокомісія розпочала процедуру впровадження санкцій щодо Польщі через судову реформу. Однак польський уряд аргументує, що хоче зламати структуру влади, яка лишилася ще з комуністичних часів. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький, який очолив уряд країни з 11 грудня 2017 року, виступив на захист судової реформи.

10.01.2018 | 19:12