: :
ПОШУК
: :
Євросоюз убезпечить себе від відключень російського газу з 2018 року

Це було так давно, що вже пора б забути: так чи приблизно так, можливо, думають люди, які несли в Росії відповідальність за рішення припинити поставки газу до Європи в 2006 і 2009 роках на тлі конфлікту з Україною. Тепер ті ж люди цілком можуть вважати єврочиновників злопам'ятними, тому що Євросоюз домовився про новий пакет заходів, один з ключових пунктів якого - захист від збоїв постачань газу.

Енергетична безпека ЄС

У Єврокомісії сьогодні намагаються не педалювати ту обставину, що саме припинення постачання російського газу спонукало Брюссель переглянути питання енергетичної безпеки і форсувати створення не тільки політичного, митного та торговельного, але й дедалі більше - енергетичного союзу. "Для енергетичного союзу безпека поставок - одна з найважливіших цілей", - сказав заступник голови Єврокомісії з енергосоюзу Марош Шевчович, представляючи підсумковий пакет заходів ЄС.

Більшістю голосів у середині вересня 2017 року нові правила схвалив Європарламент, і тепер вони лягли на підпис до Ради ЄС. "Ми очікуємо, що в найближчі тижні пакет буде підписаний. Нові заходи набудуть чинності через 20 днів після їхньої публікації. Швидше за все, це відбудеться ближче до кінця 2017 року", - сказала в інтерв'ю DW представниця Єврокомісії з енергетики Анна-Кайза Ітконен.

Головним у новому пакеті заходів, покликаних зміцнити енергетичну безпеку ЄС, стане "принцип солідарності". Він передбачає, що країни-члени ЄС допоможуть одна одній у разі виникнення дефіциту енергії в одній із них, перш за все за рахунок перерозподілу газу по інтерконекторах - невеликих трубопроводах, що з'єднують національні газові мережі.

Як буде працювати "принцип солідарності"

Уявімо малоймовірний, але все ж можливий сценарій кінця 2019 року: Росія не домовилася з Україною про умови транзиту російського газу далі в Європу, а проекти газопроводів "Турецький потік" і "Північний потік-2" ще не завершені. Виникає конфлікт, і Росія припиняє поставки, як це вже відбувалося двічі. Щоб у такому випадку уникнути негативних наслідків для споживачів усередині Євросоюзу, Брюссель розбив територію ЄС на дев'ять регіональних зон.

Усередині кожної з них країни-члени зобов'язуються виробити механізми взаємодопомоги в подібних випадках. "У випадку, якщо виникне гострий дефіцит газу, сусіди допоможуть у забезпеченні енергопостачанням домашніх господарств і всіх критично важливих інфраструктурних об'єктів, включаючи лікарні, школи, а також всі системи безпеки", - пояснила представниця Єврокомісії.

Щоб принцип солідарності працював, кожна країна ЄС повинна розробити план на випадок збоїв з постачанням газу. Потім країни об'єднаються за регіональними зонами, обговорять наявні ризики й ухвалять спільний план дій. "Кожні чотири роки цей план буде переглядатися. Ми зі свого боку тільки надали певний зразок, але кожній країні необхідно змінити його під себе. Основну відповідальність на себе в цьому питанні беруть самі країни-члени ЄС", - зауважила Ітконен.

Все залишиться, як і раніше, якщо не настане форс-мажор

Якщо тільки перебої з постачаннями не матимуть катастрофічного масштабу, то проблеми вирішать звичайні механізми купівлі-продажу газу за середніми ринковими цінами, запевняють у Єврокомісії.

"Комерційні контракти залишаться комерційними контрактами. У пакеті заходів ми прописуємо три рівня вирішення проблем. На першому - самі компанії, на другому - окремі країни, на третьому - Єврокомісія. Мета полягає в тому, щоб якомога довше будь-які призупинення в постачанні газу вирішувалися на рівні компаній-постачальників і компаній-споживачів", - пояснила Ітконен. І тільки якщо криза стане настільки серйозною, що лише ринковими методами її не вирішити, тоді вступлять у силу заходи, узгоджені членами ЄС, включаючи принцип солідарності.

Російського монополіста будуть жорсткіше контролювати

Ще один важливий аспект нового пакета заходів - посилення контролю з боку Євросоюзу над угодами членів ЄС з третіми країнами про постачання газу. Якщо домовлений обсяг поставок становить не менше 28 відсотків загального споживання газу в окремо взятій країні Євросоюзу, то такі контракти доведеться надавати для схвалення Брюсселю до їхнього підписання. Спочатку передбачалося інформувати регулятора, якщо частка ринку постачальника становить 40 відсотків.

Цей захід торкнеться інтересів російського газового монополіста: у "Газпрому" є домовленості в Європі, які перевищують цю планку, а якщо запрацює газопровід "Північний потік-2", то цю її "Газпром", імовірно, перевищить і в Німеччині. Утім, безпосередньо, як запевнили в Єврокомісії, новий пакет заходів ніяк не стосується окремих постачальників і проектів.

Що ж до проекту "Північний потік-2", то незабаром з'являться новини з європейського боку: Брюссель у червні цього року запросив у країн-членів Євросоюзу мандат на проведення переговорів з Росією щодо будівництва нової гілки "Північного потоку". Рішення щодо мандату поки не ухвалене, сказали в Єврокомісії. На попередній нараді юристи Ради ЄС дійшли висновку, що такі переговори до компетенції Брюсселя не входять. Остаточне рішення очікується 12 жовтня.

11.10.2017 | 12:16