: :
ПОШУК
: :
Чому багато російських німців голосували за АдН
Житель берлінського району Марцан

На парламентських виборах у Німеччині, які відбулися 24 вересня, мали право голосувати близько 61 мільйона людей, у тому числі - близько 1,5 мільйона російських німців. Жодних наукових досліджень щодо електоральної поведінки цієї категорії виборців ще не проводилося, але соціологи вважають, що німці-переселенці особливо дружно голосували за правопопулістську "Альтернативу для Німеччини" (АдН).

Такий висновок вони роблять на підставі високих результатів, які ця партія отримала на виборчих дільницях в районах компактного проживання російських німців. Кореспондент DW вирішив знайти в Берліні виборців АдН і особисто в них дізнатися, якими мотивами вони керувалися.

Синій Марцан

Політичний колір "Альтернативи для Німеччини" - синій. На інтерактивній карті підсумків голосування в Берліні в нього зафарбовані окремі виборчі дільниці на півночі (в районі Панков), на заході міста (в Шпандау) і на південному сході (Трептов-Кепенік).

Це означає, що АдН вийшла тут на перше місце. Але найбільше синього кольору в Ліхтенберзі і Марцані - районах компактного проживання російських німців на найбільш східній околиці німецької столиці.

Кореспондент DW вирушив на пошуки місцевих виборців АдН до продовольчого магазину Mix Markt в Марцані з типово російським асортиментом товарів.

Поруч з ним на площі серед понурих багатоповерхівок - кафе "Городок", кондитерська "Наталья", а також магазин сувенірів і всякої всячини "Маяк". "Городок" виявився на замку, в кондитерській і в "Маяку" - ні душі, залишалося розпитувати покупців продмагу.

АдН - та ні за що!

Бабуся, перекладаючи покупки з візка в сумку на коліщатках: "Ні, я голосувала за Ліву партію, вона піклується про нас, про російськомовних".

Великий рослий чоловік - водій фірми з догляду за людьми похилого віку: "За АдН голосують тільки невдахи, які не розуміють, що тут відбувається. І ще дружини, які не знають німецької. Їм здається, ось виженемо всіх біженців - тоді й заживемо. А якщо у людини, як у мене, все гаразд, то він голосує за ХДС ".

Жінка середніх років прискіпливо вибирає кавун на лотку біля входу в магазин. Вона теж не голосувала за популістів ("Та ні за що!"), але вважає, що багато в цьому районі вчинили 24 вересня саме так. "Подивіться в інтернеті, - радить вона кореспонденту DW. - Там повно на цю тему. А серед моїх друзів і знайомих таких немає".

Перша удача

Нарешті, пощастило. З магазину вийшов міцний неголений чоловік років 60-ти, в кепці. Німець-переселенець з Казахстану. У Німеччині вже 17 років.

"Чи голосував? А як же! За кого? Так голосування ж таємне", - зауважив він. Потім все ж таки зізнався, що поставив хрестик навпроти АдН, але толком пояснити, чому так вчинив, не зміг.

Вони, каже, слушні, і листівки знову ж були російською мовою, і виступали їх представники переконливо. Але програму цієї партії чоловік явно не читав, і на інші питання журналіста відповідати не захотів. Поспішав.

Потім почалася негода і площа перед магазином спорожніла.

Чим не догодили біженці?

Наступного дня "Городок" був відкритий. За двома рядами столів, заставлених всілякими стравами, мовчки сиділи сумні люди. Виявилося, поминки. Розпитувати людей у скорботі про їхні електоральні вподобання кореспонденту DW здалося недоречним. Залишалося чатувати біля входу в Mix Markt.

Спочатку знову траплялися все "не ті" виборці. Дві жінки - одна молодша, інша старша - голосували за посткомуністів, низькорослий чоловік - за соціал-демократів. Потім з магазину, не поспішаючи, вийшов, нарешті, виборець АдН. Міцний чоловік похилого віку. Джинси, коричнева шкірянка і, як і в того, що днем раніше, кепка.

Німець-переселенець з Казахстану виявився великим патріотом Кремля, йому подобається, що АдН виступає за скасування санкцій і дружбу з Росією. Але головний мотив - він, як і "Альтернатива", не любить біженців. "Я тут 22 роки горбатився, щоб заробити на пенсію, - гарячкує "кепка", - а ці приїхали на все готове, і віра у них не та, і музику голосно слухають, і ведуть себе зухвало".

По ходу розмови, щоправда, з'ясувалося, що сам він з мігрантами не стикався, у його мікрорайоні гуртожитків для біженців немає, а на трамваї, в якому їх можна було б зустріти, "кепка" не їздить. "У мене машина є", - гордо сказав співрозмовник DW. Так що свою думку він сформував з розповідей "людей обізнаних".

Кепка - не показник виборця АдН

Можливо, кепка - відмінна риса виборців АдН з числа російських німців, подумав кореспондент DW. Але головний убір зовсім не виявився показником. Кілька інших опитаних покупців в кепках голосували і за Ліву партію, і за консерваторів з Християнсько-демократичного союзу (ХДС).

Зате виборцями АдН виявилися ще дві жінки - мама-пенсіонерка і її дочка років 30, яка працює в якомусь офісі діловодом. Розмовляти з журналістом вони не хотіли, але все ж зізналися, що мотив у них той же, що і в "кепки". "Дорого дуже біженці обходяться, - каже донька, - треба для них гуртожитки не в містах будувати, а прямо на кордоні, і швидко відправляти назад, оскільки з їх інтеграцією все одно нічого не вийде".

Виходить, головний мотив виборців АдН з числа російських німців - відторгнення біженців? Так вважає, наприклад, професор Франк Бреттшнайдер (Frank Brettschneider) з університету в Гоенгаймі. "Раніше вони завжди були на боці ХДС, - каже він, - а тепер у них виникло враження, що з біженцями поводяться краще, ніж раніше з ними самими, і тоді вони йдуть до АдН, вважаючи, що ця партія, скоріше, представляє їхні інтереси".

Про кроликів і світлофори

Було б, однак, спрощенням записувати всіх виборців АдН з числа російських німців у ксенофоби. Є серед них і ті, хто нічого не має проти біженців. Щоправда, таку людину вдалося знайти не біля магазину Mix Markt, а манівцями - через знайомих.

Ґергарду 38 років, російський німець, москвич, вчитель англійської мови. У Німеччині п'ять років. Його спонукав голосувати за "Альтернативу для Німеччини", у першу чергу, підхід цієї партії до інфраструктурних проблем Берліна. Про це йшлося на двох передвиборних зборах, які проводили представники АдН у берлінському районі Шарлоттенбурґ, де живе Ґергард. На зборах, розповідає він, виступали фахівці, пояснювали, як можна поліпшити міську інфраструктуру, як уникати пробок на дорогах.

"Куди це годиться, вулиці в місті загиджені, сусідня школа в потворному стані, урбанізацією ніхто в Берліні не займається, - обурюється співрозмовник DW. - Люди, як кролики, перебігають вулиці, бо тут немає цифрових світлофорів, якими вже обладнали перехрестя і в Польщі, і навіть у Білорусі".

Ґергард писав листи до сенату, звертав увагу на жалюгідний стан ділянок міської автостради в тунелях, але отримував відписки. Він вірить, що якщо за справу візьметься АдН, то ситуація почне поліпшуватися.

"Усі ми біженці"

А ось позиція "Альтернативи для Німеччини" з питання щодо біженців для нього не була вирішальною. Він не проти біженців, навіть працював в одному з гуртожитків. "Адже ми всі в якомусь сенсі біженці", - говорить він. Але ось побачене в гуртожитку стало для нього додатковим аргументом на користь АдН.

"АдН абсолютно справедливо критикує зловживання в цій сфері, відсутність контролю і порядку, я бачив, що за люди прибувають до Німеччини, видаючи себе за біженців, - розповідає Ґергард. - А ті, хто їх тут приймає, тільки кишені собі набиває, роздаючи замовлення на обслуговування гуртожитків "своїм" фірмам".

Ґергард обіцяв кореспонденту DW знайти ще співрозмовників з числа його однодумців, тих, хто голосував 24 вересня за "Альтернативу для Німеччини". Знайшов. Але з журналістом вони говорити не захотіли. "Люди чомусь бояться, вибачте", - надіслав СМС Ґергард.

10.10.2017 | 13:05