: :
ПОШУК
: :
Помер видатний політик Гельмут Коль
Помер німецький політик Гельмут Коль

Гельмут Коль був канцлером німецької та європейської єдності. 16 років федеральний канцлер Німеччини, чверть століття лідер Християнсько-демократичного союзу (ХДС) - саме це показує неймовірну витривалість, вражаючу здатність реалізувати свої наміри, сталеву волю до влади, але також і демократичну фортуну на виборах. Чотири рази переобирали Гельмута Коля на посаді канцлера - політичне досягнення, яке викликає повагу.

Він видавався вічним лідером ХДС, а його чуття до змін настроїв у власних рядах та недовіра до критичних течій були легендарними. При цьому: коли у 1989 році він боровся за політичне виживання як голова партії на з'їзді ХДС у Бремені, йому допомогло падіння залізної завіси. А також: Коль скористався шансом, який йому та Німеччині відкрив крах комуністичних диктатур. Він використав вікно історичних можливостей. У ті місяці Коль став видатним державним діячем.

Безсумнівним є те, що Коль є канцлером німецької єдності. Він був політиком, який переступив через нерішучість, побоювання, застереження, які лунали вдома та за кордоном - і з листопада 1989 року цілеспрямовано добивався німецької єдності, яку, врешті-решт, реалізував 3 жовтня 1990. Він продемонстрував політичний, ба, історичний інстинкт в той момент, коли це було потрібно. Тим самим для декого він став Бісмарком ХХ століття.

Гельмут Коль був не тільки німецьким патріотом, який скористався подарунком долі - історичним переламом в Східній Європі. Кацлер-рекордсмен був також переконаним європейцем. Політиком, який протягом усіх 16 років та на багатьох європейських самітах завжди був готовий просувати єдність Європи. Це стосувалося і старих Європейських співтовариств, і Євросоюзу та його розширення, і перспектив членства країн Центрально-Східної Європи, яке реалізувалося лише у 2004 році.

Гельмут Коль був також - і це розкриває його значення як європейського державного діяча - співзасновником європейської валюти, євро. Адже він, міркуючи в рамках далекої історичної перспективи, усвідомив, що лише спільна валюта та відмова від сильної німецької марки можуть допомогти подолати образи у Франції, Великобританії та інших країнах-членах ЄС. Правильне рішення, яке об’єднання старого континенту зробили незворотнім.

Гельмут Коль був державним діячем. Він був політиком, який відстоював одночасно і возз’єднання Німеччини, і об’єднання Європи. Людина з великою особистою стійкістю, яка використовувала її для того, що вважала правильним. Це зробило його, незалежно від різноманітної критики саме в Німеччині, видатним політиком, шанованим та поціновуваним особливо за кордоном.

16.06.2017 | 15:47